KHK tankar och lite tankar på livet

God förmiddag!
I kväll klockan 18:00 spelar KHK sin första match för säsongen uppe i Nybro och om jag har rätt information så är det också Nybros första match. Jag funderar på många saker just nu och några av dom kommer jag att ta upp i detta inlägg. En av sakerna är varför det är så tyst från Karlskrona HK. Många klubbar har haft ispremiär för sina fans och många har till och med lagt ut klipp på youtube från jippot. Det är klockren marknadsföring enligt mig och man höjer intresset runt klubben. Men KHK väljer att gå den tysta vägen istället, ingen ispremiär för fansen, ingen intervju med tränare eller någon spelare inför säsongen, inte ens något KHK live på länge. Jag hoppas att dom har tänkt att presentera truppen innan nedsläpp i samband med första träningsmatchen hemma nästa onsdag, men då är det hög tid att börja marknadsföra matchen tycker jag.
Jag har inte mått bra psykiskt dom senaste veckorna, det beror på att jag har en stor inre press på mig från olika håll, det hade känts bra att hitta lite positivt i mitt liv men just nu är det motigt men jag kämpar på….. Jag tror stenhårt på att det kommer att vända för mig så det är bara att vässa mina armbågar och slå mig fram i livet och försöka hitta lösningar.
Jag håller på att kolla på möjligheten att åka upp till Luleå den här säsongen för att hälsa på mina underbara vänner och kolla på lite SHL hockey samtidigt men i höst är det några andra pusselbitar att hänsyn till som sätter griller i huvudet på mig så i nu läget vet jag varken ut eller in….. Det är banne mig inte lätt att vara funktions nedsatt 🙂 men jag gör det bästa av det





