12 december, 2025

Så här får jag energi till hemmamatchen trots att jag inte är hundra

Av Håkan Jartelius

God morgon

I dag så mår jag som man förtjänar, eller gör jag det egentligen? Jag tog influensa och covid vaccinet igår, och i dag mår jag allt än bra. Är det tacken för att jag vill skydda mig själv och min omgivning mot smittspridning i samhället? 🙂 Å andra sidan så är det skönt med en ” day off” när man vet anledningen till varför man mår som man gör och att man inte behöver oroa sig för att man ska bli sämre. Dock så blir det en kamp mot klockan att få bort den tunga känslan i huvudet i alla fall för det är ju hemmamatch för KHK i morgon och är inte jag på plats vid rinken då så kommer inte hemmalaget ut på isen. I dag så gäller det att få i sig så mycket vätska som möjligt så man mår betydligt bättre i morgon. * Nu skojar jag om att om jag inte är på plats vid rinken så kommer inte spelarna ut på isen. Jag har ju några underbara kollegor i Introgruppen som gör ett hästjobb varje hemmamatch, så skulle jag känna mig halvkrasslig i morgon så vet jag att dom kommer göra ett underbart jobb utan mig ändå.

KHK vann borta i onsdags mot Halmstad med 3-1, en match som jag på förhand skulle bli väldigt svår för Karlskrona. Nu säger jag inte att Halmstad blev en mums bit för KHK, absolut inte. Dom fick verkligen kämpa för att få med sig alla 3 poängen hem, dom klarade till och med av ett 5 minuters boxplay i slutet av den tredje perioden, starkt gjort….

I onsdags så blev det allmänt känt att Nybro Vikings behöver få in drygt 4 miljoner kr akut och när jag såg det så tänkte jag att nu dröjer det inte länge för än våra fans börjar skriva att nu är det dags plocka hem Rohdin. Mycket riktigt så tog det inte lång tid innan jag fick småle lite för mig själv. Det ska bli intressant att se hur våran sportchef agerar som hittills har gjort ett klockrent arbete med truppen. Passar pusselbiten Rohdin in vårt lagbygge? Det är inte alls så säkert att Karlskronas lagledning tycker det, och är priset värt för att köpa loss Rohdin från Nybro? Jag är mycket tveksam till det…….

Nej nu behöver jag vila mig lite…..